VARIETY KOI KAPROV

KOHAKU

Najstaršia a najznámejšia odroda koi kapra Kohaku je žiarivo biely v kombinácii s hlbokými, žiarivými červenými tónmi. Veľmi dôležité je tiež rovnomerné rozloženie vzoru pozdĺž tela. Variácie Kohaku zahŕňajú Doitsu Kohaku, Gin Rin Kohaku, Maruten Kohaku a Tancho Kohaku.

TAISHO SANKE

Taisho Sanke, alebo Sanke v krátkosti, sú koi kapre s pevným bielym podkladom prekrytým vzormi červenej a čiernej farby. Medzi variácie Sanke patria Doitsu Sanke, Maruten Sanke, Tancho Sanke a Gin Rin Sanke.

SHOWA SANSHOKU

Showa Sanshoku, viac známa ako Showa. červená, biela a čierna by mala byť rovnomerne vyvážená, s ostrými, čistými hranami medzi jednotlivými farbami. Variacie Showa sú Tancho Showa, Maruten Showa, Gin Rin Showa, Doitsu Showa a Kin Showa.

TANCHO

Tancho je veľmi populárna variácia Kohaku, v ktorej sa vzor objavuje ako jediná červená bodka na hlave. Symetria a umiestnenie značky Tancho sú hlavnými faktormi pri určovaní kvality každého konkrétneho koi. Variacie Tancho patrý Gin Rin Tancho a Doitsu Tancho.

 

 

 

 

BEKKO

Vzor "čierneho značenia" na bielom, červenom alebo žltom podklade.

UTSURI

Shiro Utsuri je koi s čiernou základnou farbou v oblasťami bielej. Vysoko kvalitný Shiro Utsuri bude kombinovať čisté biele vzory s hlbokou čiernou farbou. Hi Utsuri kombinuje čierna základná farba so vzormi hlbokej červenej alebo oranžovej farby. Mnoho Hi Utsuri bude zobrazovať matný oranžový vzor v mladom veku, ktorý sa môže vyvinúť do jasnejšieho a žiadanejšieho červeného vzoru, keď koi rastie a dozrieva. Ki Utsuri, zďaleka najvzácnejší typ Utsuri, kombinuje vzory žltej cez lakované čierne telo. Ki Utsuri sú posudzovaní podľa rovnakých kritérií ako Shiro a Hi Utsuri.

ASAGI

Asagi sú koi, ktoré majú na zadnej strane modrý vzor podobný sieťke, doplnený červenou alebo oranžovou farbou na bruchu. Červený alebo oranžový vzor sa bude vyvíjať od dna tela, keď koi starne. Špičková kvalita Asagi má červený vzor, ktorý sa nevyskytuje nad bočnou čiarou. Variácie Asagi patrí Gin Rin Asagi a Hi Asagi.

SHUSUI

Shusui sú (doitsu) verzie Asagi. Modrý sieťový vzor je nahradený jedným radom stupníc pozdĺž chrbtovej čiary v hornej časti chrbta. Ako Asagi, bruško, lýčka, boky a plutvy Shusui zobrazujú oranžový alebo červený vzor. Variácie Shusui zahŕňajú Gin Rin Shusui a Hi Shusui.

 

 

 

 

MATSUBA

Matsuba sú koi, ktoré kombinujú pevnú kovovú farbu s čiernym sieťovým vzorom. Základná farba sa môže líšiť. Gin Matsuba má bielu základnú farbu, zatiaľ čo Ki Matsuba má žltú základnú farbu a Aka Matsuba má červenú základňu.

OGON

Platinum Ogon, tiež známy ako Purachina Ogon, sú pevné, kovovo-biele koi. Čistá biela hlava a nepoškvrnené biele telo sú rozhodujúce pre kvalitu platinového Ogon. Yamabuki Ogon sú koi pevnej kovovo žltej farby. Rovnako ako u iných Ogon koi, dôležitá je aj čistá, nepoškodená hlava a telo.

KUJAKU

Kujaku sú koi s pevnou bielou základňou, akcentované čiernym sieťovým vzorom spolu so vzormi červenej / oranžovej / žltej farby. Sieťový vzor je vytvorený čiernym okrajom na každej jednotlivej stupnici. Variácie Kujaku zahŕňajú Doitsu Kujaku, Tancho Kujaku a Maruten Kujaku.

HARIWAKE

Hariwake má pevnú kovovo bielu základňu spojenú so svetlými, živými vzormi žltej alebo oranžovej farby. Svetlá biela Hariwake sa líši od mäkšej, matnej bielej Kohaku a Sanke. Hariwake s jasne žltým vzorom sa bežne označujú ako Lemon Hariwake. Variácie Hariwake zahŕňajú Tancho Hariwake, Gin Rin Hariwake, Doitsu Hariwake (tiež známy ako Kikusui).

 

 

 

 

KIKUSUI

Hoci technicky sú to Doitsu verzia Hariwake, bezfarebný biely koi so vzormi oranžovej alebo žltej sú bežne označované ako Kikusui. Tancho Kikusui sú jedinou variáciou Kikusui.

KUMONRYU

Kumonryu sú (doitsu) koi so vzormi šedej alebo bielej v kombinácii s čiernou. Pravdepodobne najzaujímavejšia odroda koi, Kumonryu úplne zmení svoj vzor mnohokrát počas celého svojho života. Môžu sa sfarbiť z pevnej bielej do pevnej čiernej alebo akejkoľvek možnej kombinácie medzi nimi. Beni Kumonryu sú Kumonryu s prítomnosťou tretej farby, červenej farby. Rovnako ako Kumonryu, Beni Kumonryu môže zmeniť svoj vzor úplne mnohokrát počas celej svojej životnosti.

CHAGOI

Chagoi sú pevné farebné hnedé alebo bronzové koi s jemným sieťovaným vzorom. Chagoi sú stále vítaným doplnkom koi rybníkov. Kvôli ich blízkemu genetickému vzťahu s divokým kaprom sú Chagoi jednými z najpríjemnejších a najspoľahlivejších koi. Variácie Chagoi zahŕňajú Gin Rin Chagoi a Doitsu Chagoi.

SORAGOI

Soragoi, podobné ako Chagoi, sú koi z pevnej šedej alebo striebornej farby v kombinácii s jemným sieťovým vzorom. Rovnako ako Chagoi, zrelé Soragoi sú veľmi učenlivé a budú medzi prvými koi vo vašom rybníku ktoré sa naučia kŕmiť s ruky. Variácie Soragoi zahŕňajú Gin Rin Soragoi a Doitsu Soragoi.

 

 

 

 

OCHIBA SHIGURE

Ochiba Shigure, bežne označovaná ako Ochiba, kombinuje hnedú / bronzovú Chagoi so striebornou / šedou Soragoi. Názov Ochiba Shigure prekladá ako „jesenné lístie padajúce na vodu“, odkaz na strieborný a bronzový vzor. Medzi variácie Ochiby patria Gin Rin Ochiba a Doitsu Ochiba.

GOROMO

Goromo sú v podstate Kohaku s modrým alebo čiernym okrajom pridaným do každej červenej stupnice. Existujú tri podtypy Goromo: Budo Goromo ,Ai Goromo ,Sumi Goromo. Variácie Goromo zahŕňajú Tancho Goromo a Maruten Goromo.

GOSHIKI

Goshiki sú koi s pevnou bielou základňou s čiernym a modrým lemovaním a červenými a čiernymi vzormi prekrývajúcimi biele, čierne a modré farby. Goshiki sa prekladá ako „päť farieb“. Variácie Goshiki zahŕňajú Gin Rin Goshiki a Tancho Goshiki.

KIKOKURYU

Kikokuryu sú (doitsu) koi s bielou základňou v kombinácii s čiernymi plochami v jednom rade šupín, pozdĺž chrbta mimo radu a na hlave okolo očí a nosa. Kikokuryu sú obyčajne myšlienka byť kovové verzie Kumonryu. Kin Kikokuryu kombinovať oranžové alebo žlté s čiernymi a bielymi vzormi Kikokuryu tvoriť najnovšie odrody koi v priemysle.

X