• barnaby
  • Blog
  • Komentáre vypnuté na Príznaky/správanie chorých Koi Kaprov

Predstavujeme tabuľku najčastejších príznakov založených na správaní a akci, ktoré nasledujú. Negarantujeme, že vždy ide o tieto choroby – je plno aspektov ktoré treba zvážiť.

Stiahnuté plutvy:

Ryby nemajú spriamené plutvy, najmä chrbtovú plutvu.

Príčina: Môžete ísť o inkubačné ochorenie alebo má stres. To druhé je bežné, keď ryba je v novom jazierku alebo utrpela náhlu veľkú zmenu znečistenie, rozruch, výmena vody, atď.

Riešenie: Skontrolujte, kvalitu vody. Sledujte či sa správanie počas dňa nezmení. Ak nie vyhladajte veterinára.

Povrchové nádychy:

 1 – Ryba lapá po dychu na povrchu vody, ťažké dýchanie. V niektorých prípadoch sú pohyby pomalé a letargické.

 2 – predstavuje zápal alebo červené žiabre sú i viac otvorené.

Príčina  1: nízka koncentrácia kyslíka vo vode.

Príčina 2: infekcia spôsobená parazitmi alebo infekciou.

Riešenie  1: Skontrolujte, parametre vody v jazierku. Skontrolujte, filter, pretože chýba okysličovanie vody. Ak nie je filter pridáme čerpadlo okamžite pre cirkuláciu vody alebo vzduchovacie čerpadlo. Tiež znižuje koncentráciu O2 jednobunkové riasy (zelená voda), v tomto prípade tiež zvyšime okysličenie vody a použijeme prípravky proti riasam umiestnime plávajúce rastliny v jazierku, aby sa zabránili opätovný rast . Chemikálie nie sú opatrenie, ktoré sú potrebné považovať za trvalé. Ak príčiny vzniku rias nie sú odstránené, bude to úplne jedno, riasy vždy budete mať.

 

 Riešenie 2: Skontrolujte, parametre vody v jazierku. Rozdelte ryby infikované do samostatných nádob s jazierkovou vodou. Umiestnite vzduchové čerpadlo so vzduchovým kameňom na plný výkon.Aplikuje dezinfekčné prípravky. Nádoba musí mať veko, ryby v malých nádobách majú tendenciu skákať. Okrem toho nádobu nedávajte na svetlo. Po 72 hodinách 50% vody obmente čerstvou nechlórovanú vodou a opakujte aplikáciu dezinfekcie. Počas liečby by sa nemali kŕmiť ryby.

 

Kŕče:

Môžu byť spôsobené vnútornými zraneniami. V tomto prípade neexistuje žiadny liek.

Ďalšou príčinou kŕčov je, že voda má nejakú vysokú koncentráciu fosfátu. Ak to chcete zistiť, zmerajte fosfáty vo vode, ak sú vysoké treba vykonať zmenu vody a okamžite umiestniť veľa ponorných a plávajúcich rastlín.

Nedostatok chuti do jedla:

Sú tri príčiny nedostatku chuti do jedla. Prvým z nich je, že rybe podávame zlé krmivo. To je vidieť ak ryba pojeda jedlo, no hneď ho vypľuje. K náprave odporúčame meniť značku potravín.

Druhou príčinou je zápcha, budeme potrebovať na vyprázdňovanie krmivo namočené v rastlinnom oleji, pôsobí ako preháňadlo. Okrem toho je nutné zastaviť kŕmenie.

Tretí prípad je, keď vidíme malé ryby bez chuti do jedla. To znamená, že ryba má anémiu, najčastejšie je spôsobená, črevnými parazitmi. Je nutné odstrániť ryby z jazierka a umiestnite ich do nádoby s jazierkovou vodou. Nádoba by mala mať trvalé okysličovanie. V kontajneri je potrebné použiť (Acriflavin) v dávke 1 kvapka na 3 litre vody. Po 72 hodinách 50% zmena vody s čerstvou nechlórovanú vodou a opakujte aplikáciu 1 kvapka na každých 5 litrov vody. Počas liečby by sa nemali kŕmiť ryby.

Samotárka:

Ryba sa odvráti od ostatných rýb, schováva sa medzi rastlinami a stojí stále v pozadí.

Za týchto okolností  ryby môžu mať inkubačné ochorenie alebo ak ide o samicu, zotavuje sa z kladenia vajec. Je vhodné skontrolovať parametre.

Stojaca na hlave:

To môže byť spôsobené:

1. Červíci v črevách. V tomto prípade preložíme rybu do samostatnéj nádrže s jazierkovou vodou. Nádoba by mala mať trvalé okysličovanie. Je potrebné použiť (Acriflavin) v dávke 1 kvapka na 3 litre vody. Po 72 hodinách 50% zmena vody s čerstvou nechlórovanú vodou a opakujte aplikáciu 1 kvapka na každých 5 litrov vody. Počas liečby by sa nemali kŕmiť ryby.

2. Zlá kvalita vody, v takom prípade je nutné obnoviť správne parametre.

3. Poškodenie v časti obličky. Nie je tam žiadny liek.

Šklbanie:

Ryba sa náhle chová neštandardne. Náhle pohyby. Najčastejšou príčinou je, že utrpela nejakým druhom otravy môže byť tiež spôsobená externými toxickými látkami (chlór, meď, atď). Riešením je, v prvom rade skontrolovať hodnoty vody. Medzitým, vyberte rybu do nádoby s čistou vodou, ktorá má kyslík. Náhle pohyby sú v dôsledku nedostatku O2 v mozgu, nie je žiadny liek, očakávame len na zlepšenie. Urobime, pomali proces obnovy. Počas tohto procesu sa musí zmeniť 30% vody každých 48 hodín a stále maximálne okysličenie.

Plávajúce problémy – vyváženie:

Ryba pláva na chrbte alebo na boku, ťažkosti s potápaním alebo vzostupom. To je spôsobené buď zvýšením suchých potravín (vločky, pelety), alebo zlými podmienkami vody. Príčinou je, že črevá sa zapália utiahne sa močový mechúr čo spôsobuje zdurenie a spôsobuje problémy s rovnováhou, zastavte kŕmenie rýb po dobu 48 hodín, nebojte sa, bude jesť riasy, ktoré presne požaduje. Po 48 hodinách ak problém pretrváva kŕmime hráškom. Hrach, pôsobí ako preháňadlo..

Leží na strane (ak pláva):

Najbežnejšie takéto správanie má za následok vysoká koncentrácia NO3 vo vode.

Ďalším dôvodom je to, že ryba je slepýá, a preto nemôže zostať zarovnaná.

Infekcie, parazity, baktérie, peritonitída a iné vírusy môžu oslabiť ryby, tak, že nemôžu stáť na zvislej osi. Nedostatok kyslíka vo vode môže byť ďalšou príčinou.

Stojaca na chvoste:

To môže byť spôsobené:

1.. Zlá kvalita vody, v takom prípade je nutné obnoviť správne parametre.

2. Samica nakládla vajcia a je vyčerpaná, v tom prípade, sa nakoniec uzdraví.

Liečba mechanických úrazov Koi Kaprov:

Niekedy je to nevyhnutné, že naši Koi získajú nejaké mechanické poškodenie v dôsledku trenia s určitým presahom v jazierku, alebo z akejkoľvek inej príčiny, na ktoré sú vždy vystavený. Preto by ste mali byť pripravený liečiť tie rany.

Existuje niekoľko vecí, ktoré treba mať na pamäti, aby sa zabránilo možným nehodám:

1 – Uistite sa, že spodné rohy,sú dobre zaoblené a hladké.

2 – okraj rybníka by mal vzrásť nad hladinu vody aspoň o 25 – 30 cm..

3 – hrany kameňov musia byť tiež tupé, ideálne okruhliaky.

4 – Sústredte kŕmenie v strede jazierka so širším záberom kŕmenia, pretože Koi pri boji o jedlo sú veľmi aktívny.

Na uspanie Koi Kapra  si pripravíme:

1 – Misku alebo prepravku, mala by byť dostatočne veľká vzhľadom k veľkosti ryby.

2 – Vhodné anestetikum, v tomto prípade sa použil klinčekový olej.

3 – Antibiotikum

4 – Oceľová plochá pinzeta zo zaoblenými rohmy.

5 – Vatové tampóny.

6 –  Striekačky na aplikáciu inzulínu.

7 – Špecifický spray na hojenie rán.

8 – Uterák namočený do vody v jazierku.

9 – slaná voda

Liečba:

Akonáhle ste pripravení , skontrolujte misku s vodou ak je naplnená aby pokrývala chrbát rýby. Potom, dajte niekoľko kvapiek klinčekového oleja ktorý sa rozpustí vo vode a premiešajte.

Musíte počkať na anestetiká kým začnú pôsobyť, keď vidíme, že ryba len odpočíva, pridáme ďalšie kvapky, kým Koi Kapor úplne zaspí.

Potom ho vložte do mokrého uteráka. Telo zabaľte, aby sa zabránilo vysychaniu, aj keď to nie je nevyhnutne. Využite príležitosť k analýze ryby, či nie je zranená na ďalších miestach.

Skontrolujeme ranu prípadne môžeme odstrániť niekoľko šupín.

Potom, namočte vatový tampón v osolenej vode a aplikujte ju na ranu niekoľkokrát, kým neuvidíme, že je čistá. Nakoniec ranu utrieme do sucha.

Teraz je čas použiť sprej na hojenie rán(Propolis Spray)

Necháme usušiť aby sa vytvoril ochranný film na rane, ten sa postupne vo vode rozpustí .

Pripravíme antibiotiká, nadstavíme dávku, ktorá je závislá na veľkosťi rýb s injekčnou striekačkou. Nemôžu  byť žiadne vzduchové bubliny v striekačke, je to veľmi dôležité.

Injekčne podáme antibiotika. Veľmi ľahko sa aplikuje do zóny z vnútornej strany plutiev.

Akonáhle ste podali antibiotikum správňe liečba bola dokončená.

Teraz Koi Kapra oživíme z narkózy. To starostlivo vykonáme v jazierku, kde ju držíme jednou rukou na stopke chvosta a druhou pod hlavou.

Jemne ju presunieme tam a späť pre okysličenie. Môžete držať prst v ústach a pohybujte s ňou hore a dole.

Ak je všetko v poriadku, do dvoch alebo troch minút Koi Kapor sa začne pohybovať a plávať.

Treba Koi Kapra sledovať  po určitú dobu hlavne tesne po anestézi.

Ak je všetko v poriadku, a nevznikli žiadne komplikácie, ako je napríklad reakcia na antibiotiká, čoskoro budeme vidieť jasné zlepšenie rany, a počas niekoľkých týždňov úplné zahojenie.